У дома Оценки Топ 10 записи на Олимпийските игри в Сочи 2014

Топ 10 записи на Олимпийските игри в Сочи 2014

Зимните олимпийски игри в Сочи счупиха рекорда по брой телевизионни зрители, обърнали внимание на излъчването на състезанието. Репортажи на живо от Олимпийския парк и планинския клъстер се гледат в 200 страни по света.

Основните постижения на игрите обаче не принадлежат на телевизионните зрители, а на спортистите. В днешната селекция ще ви разкажем за Топ 10 записи на олимпиадата в Сочи.

10. Записи на Jorin ter Morse

образХоландският фигурист държи 2 олимпийски рекорда наведнъж - 2014 г. Първият Йорин постави на разстояние 1500 м, като го счупи за 1 минута и 53,51 секунди. Вторият рекорд беше поставен от спортиста заедно с Лоте ван Бек и Ирен Вюст в състезанието за преследване на отбора.

9. Рекорд на руския отбор по брой медали

образСлед разпадането на СССР най-доброто постижение за руския отбор бяха игрите през 1994 г. в Лилехамър, където успяхме да спечелим 23 медала от различни деноминации. Този рекорд обаче беше счупен на Олимпийските игри в Сочи, когато на 21 февруари 2014 г. женският отбор по биатлон донесе 24-ия медал в руската хазна, който между другото не беше последният.

8. Запишете Sang-Hwa Lee

образЮжнокорейският фигурист постави нов олимпийски рекорд в състезанието на 500 м. От 2002 г. 37,30 секунди се смятаха за най-добрите, но в Сочи Ли измина дистанцията за 37,28 секунди.

7. Запис на Оле Ейнар Бьорндален

образПрез годините на своите изяви легендарният биатлонист е спечелил една бронзова, четири сребърни и осем златни олимпийски награди. Олимпиадата в Сочи вероятно ще бъде последната в кариерата на Бьорндален.

6. Рекорд за броя на страните, спечелили златни медали

образЗа първи път в историята на зимните игри спортисти от 20 различни държави получиха олимпийско злато. Припомнете си, че след резултатите от последната бяла олимпиада във Ванкувър, представители на 19 сили станаха шампиони.

5. Рекордът на Боде Милър

образАмериканецът стана най-старият олимпийски медалист в алпийските ски. Митър спечели бронзовия си медал на възраст 36 години 127 дни, счупил предишния рекорд на норвежеца Хетил Андре Омод.

4. Рекордът на Свен Крамер

образТози холандски скейтър на игрите в Сочи счупи собствения си рекорд на разстояние 5000 метра. Крамер измина дистанцията за безпрецедентните 6 минути и 10,76 секунди.

3. Записът на Юзуру Ханю

образЦелият свят следеше изпълненията на този 19-годишен японски скейтър със затаен дъх. На олимпийските игри в Сочи Юзуру постави рекорд сред мъжете - сингъл, като спечели повече от 100 точки за изпълнение в кратката програма.

2. Запис на Юлия Липницкая

образЛипницкая стана най-младият олимпийски шампион по фигурно пързаляне в историята на зимните игри. Юлия получи златния си медал за участие в отборни състезания на възраст 15 години 249 дни, счупвайки рекорда на американката Тара Липински.