У дома Спорт Най-играни мачове от НБА за всички времена

Най-играни мачове от НБА за всички времена

В историята на НБА има много страхотни игри, но кои сте гледали най-много? Разбира се, финалите в НБА, където се събират най-добрите от най-добрите. Затова е естествено, че по време на излъчвания милиони зрители по цял свят се обръщат към сини екрани.

Ето 10 от най-играните игри в историята на НБА. Първото число е рейтингът на Nielsen, който е процентът от общите домакинства в САЩ, гледали програмата. Приблизителната гледаемост е изчислена въз основа на средната оценка на дадена игра и броя гледания.

10. Финален мач Лейкърс - Селтикс 2010

15,6 милиона домакинства, 28,2 милиона зрители

Два легендарни франчайза в НБА, Лос Анджелис Лейкърс и Бостън Селтикс, последно си играха на финалите през 2010 година.

Всеки от седемте мача беше истинска битка. Играчите на двата отбора играха толкова силно, че двама - Рон Артест и Пол Пиърс - получиха техническо предупреждение само 30 секунди в първия мач. Класическата конфронтация между Лейкърс и Селтикс, която продължава от средата на XX век, се завърна, давайки на феновете на двата отбора много емоции и спомени.

В решителния седми мач Лейкърс успя да грабне победа от 83:79 от Бостън, като взе 16-ата титла в историята на клуба. Серията завърши с 4-3 в полза на Лейкърс. А Кобе Брайънт на Лейкърс бе избран за най-ценния играч във финалите на НБА.

9. Игри 4-ти и 5-ти във финалите на Лейкърс и Селтикс през 1987 г.

всяка игра е гледана от 18,9 милиона домакинства, приблизително 28,67 милиона зрители

Четвъртият мач от финалната серия през '87 беше най-добрият от двете, тъй като включваше много незабравими събития:

• Лейкърс държат 107-106, продължавайки в серията 3-1.
  • Лари Бърд от Селтикс успя да грабне две точки от Бостън с оставащите 12 секунди.
  • Същата птица пропусна две секунди преди сирената.
  • Имаше сбиване между Уърт и Кайт.
  • Magic Johnson от Бостън за трети път е обявен за MVP на Final Series. Той почти еднолично извади четвъртия мач от поредицата, хвърляйки решителната „кука“ над главите на Париш и Макхейл.

8. Финален мач от НБА между Bulls и Utah Jazz 1998, 4-ти мач

19,1 милиона домакинства, приблизително 29,66 милиона зрители

"Последният танц" на Майкъл Джордан, както се очакваше, генерира безпрецедентен интерес дори от тези, които не се интересуват много от баскетбол. Никой не искаше да пропусне най-великия играч от своето поколение.

В предишния мач „биковете“ имаха само 54 точки и водеха с 2: 1, така че всички искаха да видят дали Карл Малоун и Джон Стоктън от Юта Джаз могат да спечелят. Джордан и Скоти Пипен обаче бяха твърде добри, за да бъдат победени.В резултат Булс спечели 90-88, спечелвайки поредицата в шест мача. И още през януари 1999 г. Йордания се оттегли за втори път като играч от НБА.

7. Финали в НБА през 1988 г. между Лос Анджелис Лейкърс и Детройт Пистънс, игра 7

21,2 милиона домакинства, приблизително 30 милиона зрители

Една от най-популярните игри на НБА за всички времена бяха финалите през 1988 г., петият и последен Showtime на Лейкърс и звезден период в кариерата на Джеймс Уърт. Тъй като 40-годишният Абдул-Джабар вече не носи по-голямата част от натоварването на отбора, Уърт дойде на неговото място.

Уърт си спечели прякора "Джеймс Големият мач" за своите 36 точки, 16 борби и 10 асистенции и позволи на отбора да спечели купата на Лари О'Брайън. Той бе избран за най-добрия играч на финалите.

6. Финален мач от НБА от 1993 г., Чикаго Булс срещу Финикс Сънс, Игра 4

19,8 милиона домакинства, приблизително 30,3 милиона зрители

Финалът през 1993 г. донесе на Phoenix Suns тежък нападател Чарлз Баркли титлата MVP срещу действащия шампион Йордания. Санс, с 62 победи, бяха най-добрият отбор през този сезон, но загубиха и двата домакински мача в началото на финала.

Отборът обаче успя да се върне във форма, за да спечели третия мач, така че феновете очакваха с нетърпение дали могат да се справят с гостите в четвъртия мач.

Но уви, "Чикаго" не даде шанс на "Санс" да спечели и дори ударът с две точки на Баркли не беше достатъчен.

Йордания има рекордните 55 плейофни точки, което може би е най-доброто от неговата отличена кариера. На фона на такъв успех, дори Баркли, със своите 32 точки, изглеждаше среден.

5. Финален мач от 1998 г. в НБА между Bulls и Utah Jazz, игра 5

19,8 милиона домакинства, 30,6 милиона зрители

Един от най-зрелищните мачове на НБА в историята е гледан от над 30 милиона зрители. Феновете, които се надяваха, че Йордания ще им покаже звездна лебедова песен, преди да напуснат биковете, видяха нещо повече: тежкият нападател на Юта Карл Малоун имаше най-добрата си игра в плейофа до момента.

Въпреки това, след резултатите от поредица от шест мача, победата отиде при биковете, а в последните минути на шестия мач изходът от играта беше определен от Майкъл Джордан. Той вкара гол, който спечели на биковете титлата 87-86.

4. Финален мач от 1997 г. в НБА между Чикаго Булс и Юта Джаз, игра 5

20,1 милиона домакинства, приблизително 31 милиона зрители

Юта изравни резултата 2-2, след като загуби първите два мача, правейки игра 5 от финалите 1997 решаваща. Междувременно Йордания се разболя от стомашен грип (въпреки че има версия, че е бил умишлено отровен) и това може да завърши с поражение за биковете на финала.

Но в крайна сметка „грипната игра“ на Йордания се превърна в един от най-добрите моменти в кариерата му. След като пропусна тренировка в навечерието на мача и едва стигна до терена, той игра над 44 минути и вкара 38 точки. Известният спортист едва не се срина в обятията на Пипен по време на таймаут в края на играта и очевидно беше изтощен, но не можеше да си позволи да загуби.

3. Финал за 2016 г. в НБА между Golden State Warriors и Cleveland Cavaliers, 7-ми мач

15,8 милиона домакинства, 31,02 милиона зрители

Игра 7 от финалите през 2016 г. е най-гледаната игра на НБА от модерната ера. Видяха го над 31 милиона зрители, което е почти двойно повече от игрите 3 и 4.

Леброн Джеймс изигра два страхотни мача, постепенно увеличавайки популярното вярване, че Кливланд може да бъде първият отбор в историята на финалите на НБА, който спечели след разлика от 3-1. И така се случи, Кливланд завърши крайните 4-3 в тяхна полза.

А Леброн Джеймс, най-ценният играч на финалите за 2016 г., бе обявен за третия баскетболист в историята на лигата, който удвои двойно с 27 точки, 11 борби и 11 асистенции.

2. Финали от НБА през 1993 г., Чикаго Булс срещу Финикс Сънс, Игра 6

20,3 милиона домакинства, 32,1 милиона зрители

След неочаквано „Сънс“ спечелиха Игра 5, мнозина помислиха, че Биковете са в беда. Затова шестият мач беше много напрегнат. Отначало Феникс се справяше добре, но с 4 точки, 2 минути 20 секунди преди края на играта, не можаха да спечелят нито една точка.

Но до края на мача „биковете“ играха и демонстрираха истинска работа в екип. Джордан подаде напред към Пипен, който намери Грант в боята, а след това ритна широко отворения Паксон по крилото, за да отбележи тройка с по-малко от 4 секунди.

1. Финален мач от 1998 г. в НБА между Bulls и Юта Джаз, игра 6

22,3 милиона домакинства, 35,89 милиона зрители

Най-гледаният мач в историята на НБА се проведе на 14 юни 1998 г. между гостите на Чикаго Булс и домакините на Юта Джаз в Солт Лейк Сити, Юта.

Този мач беше последният мач срещу "биковете" за Майкъл Джордан и треньора Фил Джаксън (и двамата напуснаха Националната баскетболна асоциация и след това се завърнаха).

След като загуби петата игра в Чикаго, Йордания трябваше да осигури победата на джаза в шестата игра и да попречи на Юта да играе уверено в седмата игра у дома. Джазът положи много добри усилия: Малоун имаше 31 точки, 11 борби и 7 асистенции, но Йордания изигра най-добре с 45 точки.

Той направи скок 5.2 секунди преди края на играта, за да изведе биковете напред с резултат 87–86. Играта бележи последния удар на Йордания с биковете и 25-ата му победа за Чикаго.